اخبار کنکور

بخشنامه ترمیم معدل

بخشنامه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی داوطلبان کنکور ابلاغ و بر این اساس نحوه ایجاد سابقه تحصیلی برای دانش‌آموزان مشخص شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، دستورالعمل اجرایی نحوه ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم نمره دروس نهایی دوره دوم متوسطه از سوی مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ابلاغ شد.

در این دستورالعمل آمده است: مشمولان ایجاد سابقه تحصیلی شامل این افراد هستند:

فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه شاخه نظری نظام‌های آموزشی قبل از سال 1384.

دانش آموزان و فارغ‌التحصیلان نظام‌های آموزشی شاخه‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای.

فارغ‌التحصیلان مدارس بین‌الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش دانشگاهی صادره از کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی.

طلاب حوزه‌های علمیه دارای مدرک سطح یک حوزه.

فارغ‌التحصیلان دوره پیش دانشگاهی قبل از سال 91.

فارغ‌التحصیلان و دانش آموزان شاخه نظری داوطلب شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی خود.

سایر فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه فاقد تمام یا بخشی از سوابق تحصیلی.

این افراد برای ایجاد سابقه باید دروس نهایی را انتخاب و در امتحان مربوط شرکت کنند.

این بخشنامه را دانلود کنید   بخشنامه ترمیم معدل

مشمولان ترمیم نمره

افراد ذکر شده در بالا که سابقه تحصیلی را ایجاد کرده‌اند.

فارغ‌التحصیلان دوره پیش‌دانشگاهی دارای سابقه تحصیلی (چهار عنوان درس نهایی).

فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه شاخه‌های نظری شیوه سالی واحدی و نیم سالی واحدی دارای مدرک پیش دانشگاهی از سال 84 به بعد.

فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی.

این افراد برای ترمیم نمرات باید دروس نهایی دوره دوم آموزش متوسطه را مطابق جدول 1 تا 12 انتخاب و در آزمون مربوطه شرکت کنند.

فرصت دوباره برای ترمیم نمرات

به متقاضیانی که قبل از این مصوبه از فرصت ترمیم استفاده کرده‌اند اجازه داده می‌شود یک بار دیگر نمرات امتحان نهایی دروس مورد نظر خود را ترمیم کنند.

در ترمیم نمره، بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می‌شود.

متقاضیان می‌توانند برای ایجاد سابقه تحصیلی و ترمیم، دروس مورد نظر خود را در نوبت‌های مختلف امتحانی انتخاب و ثبت‌نام کنند هر متقاضی صرفاً یک بار مجاز به ایجاد سابقه و یک‌بار ترمیم نمره برای هر درس است.

ثبت‌نام دارندگان مدرک پایان تحصیلات دوره متوسطه برای ایجاد سابقه و ترمیم نمره صرفاً به شیوه داوطلبان آزاد و در مدارس بزرگسالان دولتی انجام می‌شود و ثبت‌نام در مدارس غیردولتی، آموزش از راه دور یا وابسته به سایر سازمان‌ها مجاز نیست.

دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در پایه دوازدهم مدارس متقاضی شرکت در گروه آزمایشی غیر متناظر با رشته تحصیلی، لازم است برای ایجاد سابقه تحصیلی با توجه به گروه آزمایش مورد نظر در مدرسه محل تحصیل ثبت‌نام و در امتحان نوبت‌های خرداد «دانش‌آموز در انتخاب درسی که امتحان آن با دروس رشته تحصیلی وی تداخل دارد، مختار است» و شهریور شرکت کند. ارائه این دروس به صورت غیرحضوری است.

ثبت‌نام مجدد از متقاضی ایجاد سابقه و ترمیم نمره که درسی را انتخاب کرده ولی در امتحان شرکت نکرده با درخواست کتبی متقاضی و حذف درس مذکور از سامانه توسط مدیر مدرسه محل ثبت‌نام بلامانع است.

میزان هزینه ثبت‌نام به عهده شورای آموزش و پرورش استان است.

دانش‌آموزان مدارس روزانه شاخه‌های کاردانش و فنی حرفه‌ای برای ایجاد سابقه تحصیلی در دروس عمومی از پرداخت هزینه معاف هستند.

رعایت مقررات نظام وظیفه در خصوص داوطلبان ذکور، لازم و ضروری است.

با توجه به اینکه ایجاد سابقه و ترمیم نمره دروس عربی، زبان قرآن 3 “کاردانش و فنی حرفه‌ای” و فارسی 3 “کاردانش و فنی حرفه‌ای” صرفاً برای گروه آزمایشی هنر لحاظ می‌شود دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان شاخه‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای متقاضی شرکت در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی و هنر می‌توانند برای ایجاد سابقه و ترمیم نمره، دروس مذکور را در رشته‌های علوم تجربی، ریاضی فیزیک و ادبیات علوم انسانی که برای هر دو گروه آزمایشی محاسبه خواهد شد، انتخاب و در امتحان شرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *